Вступ до закладу професійної освіти. Що необхідно знати.

Вступ до закладу професійної освіти. Що необхідно знати.

Відповіді Міністерства освіти і науки на найпоширеніші запитання щодо вступу до закладів професійної освіти .

Якщо я хочу вступити до професійного закладу освіти, як це зробити? Є якийсь алгоритм?

Спочатку потрібно визначитися з професією, яку хочете здобути. Для цього, наприклад, можна пройти спеціальні профорієнтаціні тести або звернутись до соціального педагога або психолога у школі.

Далі обрати заклад, у якому її можна здобути: інформація про перелік професій є на сайтах закладів, в реєстрах ЄДЕБО, у місцевих департаментах або управліннях освіти. Там також можна з’ясувати умови вступу до закладу, термін прийому заяв, наявність конкурсних випробувань, які документи треба подавати для вступу тощо.

У визначений період треба подати документи до приймальної комісії та скласти вступні іспити, якщо такі є. Після цього директор має видати наказ про зарахування. Якщо вас не було включено до списку зарахованих, документи мають повернути не пізніше 5 днів із дня виданого наказу.

Оскільки кожен заклад профосвіти затверджує свої Умови вступу, їхні адміністрації проводять для вступників Дні відкритих дверей. Там можна дізнатися про умови та дати вступу, терміни навчання і виробничої практики тощо. Перелік таких заходів за регіонами є на сайті МОН.  

Як мені обрати той заклад, що дасть кращі умови для навчання?

Якщо ви вже визначилися із фахом, подивіться, в яких саме закладах його можна здобути. Обираючи заклад, обов’язково врахуйте:

 • матеріально-технічну базу;
 • можливість дуального навчання (70% практики на підприємстві, 30% – теорії у закладі);
 • наявність гуртожитків (за потреби);
 • можливість для вступу за державним/регіональним замовленням;
 • відгуки учнів\випускників цього закладу.

Навчання в закладах професійної освіти безкоштовне?

Для закладів профосвіти надаються місця державного або регіонального замовлення, на яких учні навчаються безоплатно. Практика попередніх вступних кампаній показує, що кількість цих місць покриває запит вступників. Тож ймовірність навчатися безкоштовно (тобто за кошт державного або місцевого бюджету) є великою.

Інші місця, які йдуть понад державне/регіональне замовлення, оплачуються коштом фізичних або юридичних осіб (тобто за контрактом). Як правило, це професії із завищеним попитом, приміром, кухар, перукар, автослюсар тощо.

За такими професіями у закладах можуть проводитися додаткові конкурсні випробування. Ті вступники, які не потрапляють на місця державного/регіонального замовлення, можуть вступати на навчання за контрактом.

Коли починається прийом документів для вступу в заклади профосвіти і коли закінчується?

Заклади самостійно визначають конкретні терміни прийому документів від вступників. Однак вступна кампанія має завершитися до початку занять, тобто до 1-го вересня. Щоб дізнатись, коли починається прийом документів в конкретний заклад, зателефонуйте до цього закладу або зайдіть на його сайт та дізнайтесь всю необхідну інформацію.

Яку кваліфікацію я отримаю після закінчення навчання (що буде написано у дипломі)?

Після закінчення закладу професійної освіти учень отримує диплом «молодшого спеціаліста» чи «кваліфікованого робітника». У ньому обов’язково зазначається професія, яку отримав випускник.

Чи буду я отримувати стипендію, якщо вступлю за регіональним замовленням?

Так, будете. Стипендію мають право отримувати учні денної форми навчання, які навчаються як за державним, так і за регіональним замовленням. Якщо ви можете отримувати і академічну, і соціальну стипендію, вам виплачуватиметься одна стипендія найбільшого розміру.

Чи зобов’язує мене навчання за регіональним замовленням до відпрацювання на підприємствах області?

Законодавством не встановлено обов’язку відпрацювання випускників, які навчались за регіональним замовленням. Проте такі зобов’язання можливі відповідно до угод між керівництвом закладу, роботодавцем (організацією, підприємством, установою) та вступником (учнем). У такому випадку випускник зобов’язується відпрацювати певний термін, про що має зазначатися у договорі.

Для мене як для вступника є різниця у типі закладу, куди я вступаю? (Професійний центр/ училище/ліцей тощо)

Так, має. Випускники вищих професійних училищ або центрів професійної (професійно-технічної) освіти певного рівня акредитації можуть отримати, зокрема, диплом молодшого спеціаліста. Випускники інших закладів профосвіти отримують тільки дипломи кваліфікованого робітника.

Якщо я іноземець, чи можу я вступити до закладу професійної освіти?

Так, можете. Однак не усі заклади мають ліцензію для навчання іноземних студентів. На сайті закладу, який ви обрали для вступу, має бути окремий розділ англійською мовою, де розміщується вся інформація щодо вступу іноземних громадян на навчання. Крім того, у закладі має працювати окремий структурний підрозділ, який опікується цими питанням.

З іншими питаннями щодо вступу іноземних громадян до українських закладів освіти можна звертатися до профільного Українського державного центру міжнародної освіти МОН http://studyinukraine.gov.ua

Чи потрібен у разі вступу після 9-го класу паспорт?

Так, це має бути ID-картка чи паспорт у вигляді книжечки.

Які документи треба подати?

У Типових правилах прийому до профтехів визначений перелік документів, які учень має подати обов’язково. Однак заклад може розширити цей список, затвердивши свої правила прийому на базі Типових.

Так, вступники мають обов’язково подати:

 • документ про освіту (оригінал) за умови вступу на денну форму навчання;
 • медичну довідку за формою, установленою чинним законодавством;
 • 6 фотокарток розміром 3х4 см;
 • копії документів, що дають право на пільги для вступу в навчальний заклад (за наявності).

Особисто подається документ, що посвідчує особу та громадянство (паспорт/ID- картка,  військовий квиток або посвідчення про приписку, свідоцтво про народження – для осіб, які за віком не мають паспорта, або інший документ, який засвідчує особу і громадянство).

Якщо ви хоче отримати диплом молодшого спеціаліста, навчаючись у вищому професійному училищі або ліцеї, під час вступу подається документ про присвоєння ОКР кваліфікованого робітника та свідоцтво/атестат про здобуття повної загальної середньої освіти.

Особи, які направляються на навчання підприємствами, установами або організаціями, додають до заяви про вступ відповідний документ.

Чи треба складати ЗНО для вступу до закладу профосвіти?

Ні, не треба. Вступ проводиться на підставі документів про базову чи повну загальну середню освіту. Проте якщо ви вирішите вступати на навчання на вищий рівні професійної освіти (рівень молодшого спеціаліста), для вступу необхідно подавати сертифікати ЗНО з двох предметів.

Чи потрібно здавати ЗНО під час навчання? Чи можна отримати диплом, взагалі не складаючи ЗНО?

Навчатися у закладі професійної освіти можна на початковому, базовому та вищому рівні.

Якщо вступник обрав навчання на початковому рівні і опановує технологічно прості професії, що не вимагають повної загальної середньої освіти, він не здає ЗНО та не отримує повної загальної середньої освіти. Завершивши освіту, він отримає лише свідоцтво про присвоєння робітничої кваліфікації.

Якщо ж ви хочете навчатися на вищому рівні профосвіти або отримати повну загальну середню освіту паралельно з навчанням на базовому рівні профосвіти – треба здавати ЗНО. Зазвичай, проходження державної підсумкової атестації у формі ЗНО припадає на 2-й рік навчання.

Чи можна після профтеху вступити у виш одразу на 2-й (або 3-й) курс? Для цього потрібно буде здавати ЗНО?

Так, така можливість є. Але звертаємо увагу на те, що це можливо для учнів, які навчалися на вищому рівні профосвіти і здобули рівень молодшого спеціаліста. Вони також повинні мати повну загальну середню освіту, яку можна отримати у закладі професійної освіти паралельно із професійною кваліфікацією, а отже і здавати ЗНО. У такому випадку вони отримують можливість вступати до Вишів на освітні програми зі скороченим терміном навчання.

Які є переваги навчання у закладі професійної освіти?

 • учні зараховуються на навчання, як правило, без вступних випробувань;
 • здебільшого навчання відбувається за рахунок коштів державного чи регіонального бюджету;
 • безкоштовне проживання у гуртожитку;
 • стипендія та оплата праці під час виробничої практики/виробничого навчання;
 • учні пільгових категорій забезпечуються безкоштовним харчуванням та іншими пільгами, передбаченими законодавством.

Якщо я вступаю після 9-го класу, як я отримаю свідоцтво про повну загальну середню освіту?

У закладах профосвіти є можливість здобути повну загальну середню освіту.

Якщо учень вступив після 9-го класу (базовий рівень), упродовж 3-4 років він опановує програму повної загальної середньої освіти та освітню програму за стандартами робітничих професій. Є можливість послідовно здобути 2-3 професії.

Завершується здобуття повної загальної середньої освіти здачею державної підсумкової атестації у формі ЗНО.

Чи є такі ситуації, коли учні після 9-го класу навчаються рік або півтора на кваліфікованого робітника, але не отримують документ про повну загальну середню освіту?

Так, такі випадки є. Можна навчатися після 9-го класу упродовж 2 років для здобуття робітничої кваліфікації без здобуття повної загальної середньої освіти.

Для отримання більш високого розряду робітничої кваліфікації, яка передбачає наявність повної загальної середньої освіти, є можливість продовжити навчання, наприклад у вечірній школі.

Скільки років вивчають шкільні предмети, а скільки профільні?

Це залежить від освітньої програми конкретного закладу освіти, але загалом це відбувається паралельно упродовж 2-2,5 (3-х) років. Завершується навчання блоком виробничої практики (3-4 місяці). ЗНО здається у загальновизначені терміни.

Якщо я випускник інклюзивного класу і маю особливі освітні потреби, чи можу я навчатися у закладі професійної освіти?

Так, заклади мають право формувати спеціальні групи для осіб із особливими освітніми потребами та забезпечувати інклюзивне навчання. Але обов’язковою умовою є наявність медичного висновку про можливість здобуття саме обраної робітничої професії, оскільки багато із них мають специфічні вимоги.

Учні, що навчаються в спеціальних  групах, мають можливість здобувати кваліфікації за подовженим терміном навчання, а освітні програми включають спеціальні оздоровчо-корегуючі компоненти.